Tradiční čínská medicína MUDr. Mačka

Prosinec nám jasně značí, že zima je tady! Sněží a prší stále častěji. Ze zdravotního hlediska začíná chřipková sezóna, která postihuje zejména děti a důchodce. Kromě chřipky vás může taky potkat stres, který oslabuje lidské tělo. Při oslabení dostanou šanci klasické nemoci, jako nachlazení, chřipky nebo velmi často migrény. Proč tomu tak je? Slunce se nám ukazuje stále méně a bez jeho paprsků jsou dny tmavé, smutné a chladné. Podobně je na tom i naše mysl. Pomoci by nám mohla tradiční čínská medicína, právě o té bude tento článek.

tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína není marketingový výmysl moderní doby, jedná se o systém starý 5000 let, poprvé popsaný v knize Huang Di Nei Jing. Základem jsou pilíře „Teorie o Jinu a Jangu“ a „Učení o pěti prvcích“. Dle tohoto systému se člověk stává nedílnou součástí přírody a s tím také souvisí zákony, projevující se v lidském nitru. Nemoc je poté definována jako patologická nerovnováha Jinu a Jangu a nesoulad činnosti mezi orgány.

V předchozím odstavci jsem se zmínil o dvou základních pilířích Tradiční čínské medicíny, pojďme se na ně detailněji podívat. První ze dvou teorií byla „Teorie o Jinu a Jangu“. Jin a Jang jsou ve vzájemném protikladu a současně nemohou existovat jeden bez druhého. Jang si lze představit jako mužský aspekt, projevuje se:

  • stoupáním,
  • expanzí,
  • rozdělováním.

Kdežto Jin je symbolizován jako ženský aspekt, projevující se:

  • klesáním,
  • stálostí,
  • jednotou.

Druhým pilířem, chcete-li teorií je „Učení o pěti prvcích“. Základem je pět nezbytných prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda), které společně vytvářejí podmínky pro lidský život.
Když se budeme bavit o lidském těle, těchto pět prvků je zastoupeno orgány:

  • 5x plné orgány Cang - (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny)
  • 6x duté orgánů Fu - (žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, trojitý zářič.
  • Zvláštní orgány Fu - (mozek, dřeň, kosti, cévy, děloha, někdy se uvádí žlučník).

Nemoc z pohledu TČM

Dokud energie zůstává v harmonii a navzájem se doplňuje, člověk se cítí svěží a plný síly. Vlivem nejrůznějších faktorů:

  1. toxiny,
  2. stres,

Tyto faktory způsobují v organismu se blokády, šíření patologických energií a chaosu.

Význam čínského pentagramu

Podle TČM se lidský organismus skládá z pěti základních orgánů:

  1. jater,
  2. sleziny,
  3. plic,
  4. ledvin,
  5. srdce, k němuž se řadí ještě mozek.

Tyto orgány stojí na špicích pomyslného pentagramu a také v čele jednotlivých orgánových okruhů. Jsou-li tyto okruhy ve vzájemné harmonii, ocitá se také člověk ve fyzické i duševní pohodě.

tradiční čínská medicína

Pokud se chcete dozvědět víc, nebo chcete dát šanci této léčebné technice při léčbě vašeho zdravotního problému, doporučím vám odborníka MUDr. Josefa Mačka. Pan Maček má léta zkušeností v oboru tradiční čínské medicíny, dvě ordinace a zcela jiný pohled, který se snaží pomoci osvěty rozšířit do společnosti.

Joomla SEF URLs by Artio