Akné – proč vůbec vzniká?

Zbavte se akné jednou provždy.

Když se řekne akné, spousta lidí si představí nevzhledně vypadající pupínky. Akné představuje kožní chorobu, která postihuje zejména mládež v období dospívání. U mužů se častěji objevují těžší formy onemocnění. Proč akné vzniká a jaké jsou jeho příčiny?

Akné se objevuje hlavně v oblasti obličeje, krku, ramenou, horní části hrudníku a také na zádech. S příchodem dvacátého roku života by mělo akné ustupovat, ale není to podmínkou. Jsou i lidé, u kterých se akné ve zvýšeném množství objevuje i po dvacátém roku života. V období puberty může akné vyvolat psychické problémy.

Akné zasahuje chlupový folikul a s ním spojenou mazovou žlázu. Mají společný vývod. Vznik akné má na svědomí spousta faktorů, mezi které patří hlavně níže popsané čtyři základní faktory.

Zvýšená tvorba mazu

Akné se objevuje hlavně kvůli zvýšené tvorbě mazu. Tento problém je způsoben vlivem mužských pohlavních hormonů zvaných androgeny. V období dospívání se v těle zvyšuje hladina těchto hormonů. Zvětšují se mazové žlázy a začne se tvořit více mazu. Kůže je potom zmaštěná a začne vznikat akné.

Zvýšená produkce rohoviny

Pokud je zvýšená produkce rohoviny, dojde k ucpání vývodu folikulů. Za překážkou se začnou hromadit maz a rohovina, protože se vytvoří ve vývodu rohovinová zátka, která zabraňuje průniku těchto látek ven. Vývody se potom začnou rozšiřovat, což má za následek vznik nezánětlivých projevů akné – komedonů.

Pomnožení baktérií

Pokud se objeví větší množství mazu, vytvoří se tak příznivé prostředí pro bakterie, které nesou název Propionibacterium acnes. Tyto bakterie potom způsobují vznik komedonů a zánětů.

Zánět

Záněty se objevují v případě, že praskne stěna folikuly. Tím se objeví zarudnutí, otok a také bolest.

Trápí vás akné? Víte, jak akné vzniká? Na to se podívejte v tomto článku. Popsali jsme si čtyři základní faktory vzniku akné.

Joomla SEF URLs by Artio