Migréna: Spouštěče, projevy a co pomáhá

Je tady podzim a s ním období, kdy přicházejí na lidi různá nachlazení a také migrény. Mnoho lidí toto onemocnění špatně označuje jako bolest hlavy, nicméně se jedná o neurologické onemocnění s určitými procesy v mozku. Takže výsledná bolest hlavy je jenom jedním z mnoha příznaků tohoto onemocnění. Nejvíce postiženou skupinou společnosti jsou lidé mezi 25. a 45. rokem věku, přičemž se migrenózní stavy zpravidla prodlužují až do 60. roku, kdy se intenzita i frekvence sníží, popř. úplně vymizí.

léčba migrény

Kde se bere? Co ji způsobuje?

Bohužel nám tato skutečnost zůstává zatím neznáma. Co však známe jsou tzv. spouštěcí faktory, jsou dvojího typu:

  • Nekontrolovatelné faktoryzahrnují například menstruační cyklus, meteorologické změny počasí a další vlivy, které nemůžeme ovlivnit.
  • Kontrolovatelné faktory jsou například stres, nedostatek spánku, pasivní kouření, některé druhy jídel, silné světlo, hlasité zvuky, výrazné pachy, atd., kterým je možno se vyhnout.

Příznaky migrény

1. Prodrom

Jedná se o velmi nenápadný, ale varovný okamžik, který, předchází propuknutí migrény. Obyčejně si ho můžeme představit jako změnu nálady, neklid, nervozitu, podrážděnost.

2. Aura 

Jednou z nejčastějších druhu aury je aura zraková v podobě mihotavých záblesků nebo výpadku části zorného pole. Tento stav většinou trvá pár minut až hodinu, než začne samotná bolest hlavy.

3. Ucpaný nos, slzení očí

Tyto příznaky bychom spíše přiřadili nachlazení, ale opak je pravdou mohou také předcházet záchvatu migrény.

4. Chuť na jídlo

Než se migréna plně rozvine, můžete mít chuť například na čokoládu!

5. Časté močení

Vypozorovali jste, že před migrénou potřebujete na malou častěji než obvykle? Ano, i to může být relevantním příznakem příchodu tohoto onemocnění.

6. Žaludeční nevolnost

Větší počet zahraničních studií se shodl na tom, že lidé s častými migrénami doprovází nevolnost, trpí prudšími bolestmi hlavy a hůře na ně zabírají léky než u migreniků s malou nebo žádnou žaludeční nevolností. 

léčba migrény

Migréna definovaná tradiččínskou medicínou a jejich léčba

Migréna jako taková způsobuje palčivé bolesti hlavy, které ve většině případů postihují  pouze jednu polovinu hlavy. Ostré bolesti jdou po boční straně hlavy až za oko. Bolesti vznikají na základě opakovaného potlačování vzteku v dráze žlučníku. A potlačování naplňuje dráhu horkosti. Léčba migrény se vztahuje především na ženy, protože právě ženy trpí migrénou více než muži. Vědci vyčíslili dokonce přesný počet, tedy cca 20% žen a 6% mužů z celkové populace.

Muži vztek ze sebe vyklepávají svou agresivností, a proto je u nich migréna výjimečná. Potíže bývají doprovázené dalšími projevy dysfunkce žlučníku, například v záchvatu bývají trávicí potíže. Často jsou přítomné poruchy spánku v době od první hodiny noční do třetí hodiny noční. Občas se mohou objevit bolesti kyčle a krční páteře. Dokonce se může objevit migrenózní záchvat.

Léčba migrény v tradiččínské medicíně zahrnuje absenci mléčné stravy, čokolády, dresinků a tatarek. Pacient by měl hledat zdroj klidu a pokoje, aby odvrátil zrak od věcí a dějů, které ho rozčilují. Ženy by měly navštívit nějaké dynamické cvičení. 

Joomla SEF URLs by Artio